Menu

Ostrołęckie wiadomości

informacje z Ostrołęki

Temat poruszony przez czytelnika: nowoczesne izolacje natryskowe.

ostroleka24

Pod wpisem na temat Targów Rolniczych, który można przeczytać tutaj (kliknij), pojawił się komentarz, dotyczący izolacji natryskowych. Zgodnie z prośbą postanowiłem poruszyć temat właśnie tej metody ocieplenia. Okazuje się, że w również w Ostrołęce znajduje się taka firma, która zajmuje się wykonywaniem izolacji pianką poliuretanową. Można więc stwierdzić, że nowoczesne technologie docierają do naszego miasta bez żadnych przeszkód.

Szybko udało mi się wyszukać firmę TOMCZAK, wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę hasło Ocieplanie pianką Ostrołęka, aby zobaczyć wizytówkę tej firmy, a nawet przykładowe zdjęcie z realizacji natrysku pianki. Firma posiada także stronę na FB, gdzie można nawet zobaczyć film pokazujący pracę operatora.

Muszę przyznać, że opis tej technologi zrobił na mnie ogromne wrażenie. Okazuje się bowiem, że taka usługa wcale nie jest droga, że spokojnie można ją cenowo porównać do wykonania tradycyjnej izolacji np. wełną mineralną. Liczy się jednak przede wszystkim skuteczność - to skuteczność decyduje o późniejszych oszczędnościach w ogrzewaniu domu.

Zastanowiłem się przez chwilę, dlaczego komentarz o izolacji natryskowej pojawił się własnie w kontekście targów rolniczych. Poszedłem tym tropem i okazuje się, że do wykonywania izolacji natryskowych można użyć dwóch typów pianek: pianki otwarto-komórkowej i pianki zamknięto-komórkowej. To właśnie ta druga pianka dedykowana jest do obiektów związanych z rolnictwem i różnego rodzaju obiektów przemysłowych.

Proszę zwrócić uwagę na określenie. Napisałem, że do izolacji można użyć dwóch typów pianek. Napisałem tak dlatego, bo jak się okazuje podział na typy pianek to tylko wierzchołek góry lodowej. Potem są jeszcze poszczególne modele pianek, o różnych gęstościach i różnych właściwościach. Z całą pewnością w tak krótkim artykule trudno będzie opisać wszystko, dlatego teraz temat zostanie tylko rozpoczęty, a jeżeli będzie zainteresowanie takimi opisami, to zajmiemy się sprawą dużo bardziej szczegółowo.

Otóż podział prosty na dwa typy służy głównie do określenia tego, do jakich celów należy używać konkretnej pianki. Do ocieplania poddaszy w budynkach mieszkalnych stosuje się pianki otwarto-komórkowe. Jest to materiał miękki, dobrze wyciszający, nieprzewiewny, ale przepuszczający parę wodną. Można więc powiedzieć, że jest to coś co przypomina nam sportową kurtkę, którą zakłada na siebie alpinista. Z jeden strony nie przepuszcza wiatru, co owocuje tym, że zimny wiatr nie będzie wychładzał, a z drugiej strony istnieje możliwość odparowania wilgoci z zewnątrz. Chociaż coraz bardziej wiedza na temat budownictwa nakazuje nam porzucić myślenie o tym, że dach musi oddychać, to jednak dla samej funkcji wyciszenia warto zastosować tutaj miękką piankę PUR.

Do niedawna ja również byłem przekonany, że dach musi oddychać, ale gdy zagłębiłem się w ten problem bardziej to uznałem, że jest to absolutna bzdura. Bo niby dlaczego to akurat dach miałby oddychać, a nie ściany, dlaczego dach a nie drzwi czy tez okna? Absurdem jest też pogląd na temat okien - słyszałem jak ktoś tłumaczył, że okna nie mogą być bardzo szczelne bo będzie w domu wilgoć. Na litość boską, przecież od tego jest wentylacja w domu. Nie może być tak, że przez okna czy drzwi celowo wpuszczamy zimne powietrze, bo takie coś nie zastąpi nam wentylacji. Wpuścimy powietrze, ale przecież nie chodzi tutaj tylko o wpuszczenie, ale raczej o wypuszczenie.

Jeżeli jednak dom jest wyposażony w rekuperacje to problem znika całkowicie. Tutaj powietrze jest zasysane z wnętrza, maszyna odzyskuje z powietrza ciepło i zapewnia dopływ świeżego powietrza. Niektórzy nawet mówią, że rekuperacja potrafi wysuszyć dom i powietrze aż za bardzo, ale na to też jest sposób, po prostu trzeba mieć w domu wilgotnościomierz, aby widzieć jaki jest poziom i go kontrolować dla naszego zdrowia. Żaden skrajny stan nie jest tu dobry. Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu to podstawa.

Jednak mamy tu zajmować się pianką poliuretanową, a konkretnie pianką poliuretanową zamknięto-komórkową. Ten rodzaj pianki występują w różnych gęstościach, w zasadzie od 35 km/m3, do 60 kg/m3. Te różne gęstości mają zastosowanie do różnych celów. Cechą wspólną pianek zamknięto-komórkowych jest to, że stanowią one również hydroizolacje. Nie jest więc to tak, że pianka tego rodzaju przepuszcza parę wodną. Pianka taka jest odporna na działanie rozcieńczonych kwasów itp., dlatego można ją zastosować np. do ocieplania budynków inwentarskich, takich jak kurniki, obory, chlewnie.

Współczesne rolnictwo i hodowla zwierząt jest czymś bardzo wymagającym. Wiadomo, że dbałość o wyniki produkcji rolniczej sprawia, że dokładnie przyglądamy się procesom. Jeżeli nawet muzyka, czy też światło w oborze ma wpływ na wydajność mleczną krów, to o ile bardziej znaczenie będzie miała temperatura.

Miałem okazje rozmawiać kiedyś z jednym rolnikiem, który hodował świnie. Powiedział on, że temperatura w chlewie jest bardzo ważna dlatego, aby energia z pożywienia nie musiała być zużywana na utrzymanie temperatury ciała. Wynika z tego tyle, że o poziom temperatury musimy dbać. Wiedzą to również ludzie. Latem, kiedy jest ciepło, a temperatura powietrza jest bardziej zbliżona do naturalnej temperatury ciała, zapotrzebowanie organizmu na energię jest mniejsze. W tej sprawie jesteśmy podobni do świni. Gdy świnia ma rosnąć, to warto zadbać, aby energia podawana w pokarmie była właśnie skierowana na ten wzrost, a nie na "walkę" organizmu o utrzymanie temperatury ciała.

Nie jestem specjalistą, więc mogłem nie doczytać wszystkiego w tej sprawie, ale wiem z całą pewnością, że izolacje natryskowe pianką PUR są w rolnictwie stosowane. Kolejny miejscem, gdzie warto zastosować pianę poliuretanową są różnego rodzaju chłodnie i przechowalnie owoców i warzyw. Tutaj również dość często mamy do czynienia z potrzebą dobrej izolacji. Myślę, że do tematu wrócimy jeszcze nie jeden raz.


Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Ostrołęckie wiadomości
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci